Rozhodnutí podstoupit transplantaci vlasů je velice zásadní. S rozhodnutím podstoupit lékařský zákrok se často pojí jisté obavy. Nejistota před samotným zákrokem a pochyby o jeho výsledku jsou přirozené, ale poskytnutím relevantních informací je možné tyto pochybnosti snížit. Abyste se mohli zodpovědně rozhodnout, nabízíme vám zde informace o 10 nejčastějších obavách, které mají zájemci o transplantaci vlasů.
Je důležité si uvědomit, že úspěšná transplantace vlasů prochází několika fázemi hojení. V průběhu jedné z těchto fázi vám mohou vlasy vypadávat. Jde nicméně o dočasný problém. Dva až čtyři týdny po zákroku vám budou vlasy vypadávat poměrně intenzivně.
Jedná se o přirozenou součást procesu hojení, související s extrakcí folikulárních jednotek, neboli transplantaci vlasů FUE. Transplantace vlasů probíhá vyjmutím malých skupin vlasů a jejich přemístěním na požadované místo. Tento proces nicméně přivede pokožku hlavy a folikuly do stavu „šoku“. Tento šok způsobí dočasné pozastavení funkce folikulů. V průběhu tohoto období dochází zpočátku k vypadávání vlasů.
Poté, jakmile šok ustoupí, začnou z folikulů růst nové vlasy.
Velice častá je obava z toho, že vám vlasy znovu začnou vypadávat, i pokud byla transplantace vlasů FUE úspěšná. Můžeme vás ujistit, že selhání transplantátu po úspěšném zákroku je velice vzácné. Jednou z příčin významnějšího vypadávání vlasů v průběhu let po provedení úspěšné transplantace vlasů je telogenní efluvium.
K tomu dochází, pokud velká část folikulů – často téměř 10 procent – přejde do klidového stavu. V průběhu tohoto období tyto vlasy přestanou růst. A jakmile se znovu probudí, vytlačí staré vlasy z folikulů, aby vytvořily prostor pro nové vlasy. Následkem toho se zdá, že vlasy začaly vypadávat, i když se jedná o pouze dočasný jev. Specifické zdravotní potíže mohou nicméně mít na růst vlasů vliv bez ohledu na počáteční úspěšnost transplantace vlasů.
Ve vzácných případech mohou zdravotní potíže poškodit folikuly a způsobit tak vypadávání vlasů. Například difúzní forma areátní alopecie může způsobit opakované vypadávání vlasů. Lichen planopilaris může být také příčinou opakovaného vypadávání vlasů.
Níže uvádíme některé ze situací, které mohou způsobit vypadávání vlasů, i když byla transplantace vlasů úspěšná. Některé léky mohou způsobit vypadávání vlasů. Další informace o vypadávání vlasů způsobenému léky můžete získat podrobnějším studiem potenciálních vedlejších účinků. Stravování a faktory vašeho životního stylu, jako například kouření či stres, mohou taktéž způsobit vypadávání vlasů. Zdravý životní styl snižuje riziko možnosti vypadávání vlasů po provedení úspěšné transplantace.
Každý zájemce o transplantaci vlasů je podroben testům, které mají za cíl určit, zda je pro tento zákrok vhodným kandidátem. Například osoby se specifickými zdravotními problémy by nemusely dosáhnout dlouhodobě pozitivních výsledků i v případě, že bude transplantace vlasů úspěšná. V některých případech může o přítomnosti těchto potíží rozhodnout genetické testy, stejně jako i podrobné zhodnocení anamnézy daného zájemce.
Důležité také je, aby bylo pro zákrok k dispozici dostatečné množství vlasů, které budou transplantovány. Někteří zájemci nemusejí být vhodnými kandidáty, pokud jsou jejich očekávání o výsledku nerealistická. Tomu se je nicméně možno vyhnout konzultací očekávaných výsledků s kvalifikovaným lékařem před samotným zákrokem.
Míra bolestivosti závisí na konkrétním pacientovi. V průběhu zákroku je podáváno lokální anestetikum, které dané místo znecitliví. Tyto počáteční injekce mohou být nepříjemné, nicméně se jedná o krátkodobý problém.
Jakmile začne anestetikum působit, neměli byste v souvislosti se zákrokem transplantace vlasů FUE pociťovat žádnou bolest. Kromě toho toto anestetikum omezuje bolestivost také jistou dobu po dokončení zákroku. Po provedení zákroku může být místo zákroku bolestivější a citlivější, ale obvykle se jedná jen o mírnou bolestivost. V mnoha případech budete moci se další den po zákroku věnovat běžným aktivitám, pokud nejsou příliš náročné.
Transplantace vlasů může v závislosti na množství transplantovaných vlasů trvat pár hodin až většinu dne. Většina pacientů se však během zákroku může věnovat aktivitám, které jim pomohou celý zákrok zpříjemnit, například čtení knihy nebo sledování filmu. Valná většina pacientů se shodne na tom, že doba, kterou zákrok vyžaduje, je zcela zvládnutelná.
V rámci transplantace vlasů FUE jsou transplantovány pouze jeden až čtyři vlasy současně. To umožňuje věnovat vyšší pozornost nejen umístění vlasů, ale také úhlu a směru, ve kterém jsou transplantovány. Díky tomu je možno vlasy umístit strategicky a dosáhnout přirozenějšího výsledku.
Doba hojení se liší v závislosti na konkrétní osobě. Většina lidí zaznamená pokročilejší výsledky hojení v průběhu 10 až 14 dní po zákroku. Příležitostně může přetrvávat zarudnutí transplantovaných míst i po uplynutí prvních dvou týdnů, ale časem toto zarudnutí ustoupí.
Transplantace vousů jsou z pohledu pacienta velice podobné standardní transplantaci vlasů. Bolestivost, délka zákroku a postup hojení jsou srovnatelné.
Ačkoliv jsou obavy z transplantace vlasů běžné, je tento zákrok obecně považován za zákrok s nízkou rizikovostí. Většina mužů, kteří mají problémy se ztrátou vlasů, bude pravděpodobně vhodnými kandidáty na zákrok v závislosti na přítomnosti dalších zdravotních problémů.
Úspěšná transplantace je navíc navržena tak, aby poskytla dlouhodobé výsledky. Pokud uvažujete o transplantaci vlasů, můžete si sjednat konzultaci s kvalifikovaným odborníkem, který vám v rámci zvažování, zda se ve vašem případě jedná o vhodný zákrok, pomůže vyhodnotit vaši specifickou situaci. Na naší Aramedica děláme vše pro to, abychom zlepšili zdravotní situaci a pohodu našich pacientů. Pokud se na nás chcete obrátit s problémem vypadávání vlasů a získat odpovídající diagnózu, můžete se na nás vždy obrátit.
Nechajte nám svoje telefónne číslo. Zavoláme vám a dohodneme si vhodný termín.